Noworodek - maleńkie cudo
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Noworodkiem określamy dziecko, które rodzi się po trzydziestu dwóch tygodniach ciąży. Dziecko nazywamy tak do dwudziestego ósmego dnia życia lub do momentu, kiedy odpadnie mu kikut pępowinowy.
Właściwa masa ciała noworodka bezpośrednio po urodzeniu to od 2500 do 4000 gram. Długość natomiast powinna wahać się w granicach od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu dwóch centymetrów.
Noworodki bardzo dużo śpią. Najczęściej jest to aż dwadzieścia jeden godzin w ciągu doby. Nowo narodzone dziecko budzi się zazwyczaj tylko w porach karmienia. Nie jest to oczywiście regułą i każdy maluch może mieć swój własny rytm.
Dlaczego z czasu niemowlęctwa wyodrębniono okres, w którym dziecko nazywamy noworodkiem? Ponieważ czas tych dwudziestu ośmiu dniu jest kluczowy, nazywany okresem adaptacyjnym, w którym mały organizm przyzwyczaja się do życia w nowych, całkowicie innych warunkach niż dotychczasowe, panujące w łonie matki.
Noworodek jest istotą całkowicie bezbronną i bezsilną, która jest całkowicie zależna od matki, czy innej osoby. Po upływie dwóch tygodni od narodzin, dziecko zaczyna rozpoznawać głos najbliższych osób. W tym czasie ma miejsce również tak zwany przełom hormonalny. Zmienia się obraz krwi oraz przepuszczalność błony jelitowej. Dziecko narażone jest więc na liczne infekcje.
Jak już zostało wspomniane wcześniej, dziecko przestajemy nazywać noworodkiem po upływie dwudziestu ośmiu dni od narodzin lub gdy odpadnie pozostałość po pępowinie. Po upływie tego czasu, niemowlak ma już stabilny układ oddechowy, krążenia i wydalania.
Podziału noworodków dokonuje się ze względu na masę ciała lub wiek płodowy, w którym przyszło na świat. Według pierwszego podziału wyróżniamy noworodki hipertroficzne, których waga wynosi powyżej 4000 gram, eutroficzne – pomiędzy 2500, a 4000 gram. Każda waga w tych granicach jest prawidłowa. Kolejne podziały dotyczą już niskich mas ciała. Waga noworodka o niskiej masie ciała to od 1500 do 2500 gram, z bardzo niską masą ciała – 1000-1500g, z ekstremalnie niską masą ciała – 750-1000g, z niewiarygodnie niską masą ciała – poniżej 750 g.
Gdy wziąć pod uwagę tydzień ciąży, w którym nastąpił poród mówimy o noworodkach donoszonych, wcześniakach i przenoszonych. Noworodek donoszony przychodzi na świat pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży, wcześniak – przed 37 tygodniem, dziecko przenoszone natomiast rodzi się po 42 tygodniu.
Wcześniaki rodzą się pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Jeżeli poród następuje przed zakończeniem 22 tygodnia, uznaje się go za . Spowodowane jest to tym, że organizm jest skrajnie niedojrzały i całkowicie nieprzystosowany do życia poza łonem matki.Obecnie dokonał się bardzo duży postęp w opiece nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz